Sauna Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Adını geliştiği toprak ve kültürden alan ‘Sauna’, Fince’de ahşap oda anlamı taşımaktadır. Tipik olarak içerisindeki sıcaklığın 80 ile 95C arasında değiştiği, yüksek sıcaklık-düşük nem oranı ilkesine dayanarak ahşaptan yapılmış bir banyo türüdür. Sauna Dekor’un da yıllardır üreterek projelerde yer aldığı, kuru ısının kullanıldığı geleneksel Fin saunalarında bağıl nem genellikle -20 arasında değişirken diğer sauna türlerinde nem oranı daha fazladır.

Bir odanın içerisinde temizlenmekten ziyade rahatlamak ve dinlenmek amacıyla kullanılan saunaların tasarımında büyük çoğunlukla ahşap malzeme tercih edilir. Sanılanın aksine sauna; bir hamam çeşidi değil, temizlenme amacı taşımadan dinlenme ve rahatlama sunan bir sağlık odası, kalp, dolaşım ve sinir sistemini düzenleyen bir kültür-fizik olayıdır.

  • Kullanım sırasında yoğun su kaybı yaşanabileceği için sauna kullanmadan önce vücuda su alınması gerekmektedir. Kişi kullanımdan önce duş alarak, fazlaca su tüketerek kullanım sırasındaki su kaybının vücuda zarar vermesini engelleyebilir.
  • Sauna kullanımından önce kıyafetler ve lens, gözlük, takı ve saat gibi eşyalar çıkartılmalı. Saunaya vücuda sarılan havlu ile çıplak şekilde veya mayo ile girilmelidir.
  • Yüksek ısıya sahip iç mekânda bulunan ahşap banklara direkt oturmak uygun değildir. Saunaya girmeden önce alabileceğiniz bir havlu ile bu banklara oturmanız gereklidir.
  • Sauna kullanımı 5 ile maksimum 30 dakika arasında olmalıdır. İlk 5 dakika sonrasında kişi kendiliğinden terlemeye başlayınca sunadan çıkılmalıdır.
  • Artan vücut ısısını düzenleyebilmek için tekrar duş alınmalı veya havuza girilerek kişi kendini serinletmelidir.
  • Tekrar nem banyosu yapmak veya masaj yaparak vücut rahatlanmak istenirse 15-20 dakikalık istirahat sonrası saunaya tekrar girilebilir ve sauna belirlenen süre boyunca tekrar kullanılabilir.
  • Sauna kullanımı bittikten sonra vücudun normal hava koşullarına kendini adapte edebilmesi için yaklaşık 15-20 dakika istirahat edilmesi tavsiye edilir. Duş alınıp vücut tamamen soğuduktan sonra giysiler giyinilmelidir.
  • Saunada vücutta kaybedilen suyun dengelenebilmesi için bol su içilmelidir.

Saymakla bitmeyecek yararları bilim dünyası tarafından da kanıtlanan ve düzenli kullanımıyla vücudun her bölgesine benzersiz katkıda bulunan saunalar, kullanımı sırasında cilt sıcaklığını yaklaşık 40°C’ye kadar yükseltebilir. Kullanıcının cilt ısısı yükseldikçe kişide terleme oluşur bu terleme ile birlikte vücut fazla yağları atar, ter atımı vücudu toksinlerden ve ölü hücrelerden arındırır. İnsan vücudundaki hızlı ve yoğun sıcaklık artışları ve düşüşleri saunanın ana prensibini oluşturmaktadır.

Kan damarları genişlediği için kan akışı hızlanır, organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme ile reaksiyon verir. Deri, ölü hücrelerden temizlenerek canlanır. Yumuşak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olur. Yoğun terleme, insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar. Düzenli sauna banyoları solunum yollarının daha düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Sauna banyosu, kardiyovasküler sistemi ve kan basıncını olumlu yönde etkileyerek, aslında kalbe ve bütün kardiyovasküler sisteme stressiz bir antrenman yaptırmaktadır. Sauna, toplam kan proteinlerinde artışa neden olur. Bu artış da dokulara daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlar. Sauna, beden ve ruh sağlığı için mükemmel bir ortam sağlar. Uyumlu bir sıcaklıkla toksinlerin atılması, dinlenme ve ardından soğuk su ile alınan duş, kan dolaşımını düzenler, gerginliği azaltır, dinlenme ve huzur sağlar. Haftada 1 veya yılda birkaç kez kullanım ile kendinize sağlık, huzur ve keyif armağan edebilirsiniz.

• Sauna Nasıl Yapılır?

Otel, SPA, spor salonu gibi mega projelerin yanı sıra saunalar kullanıcının talebine göre konut projelerinde de yer alabilirler. Kullanıcıların özel isteği üzerine evlerine sauna sistemi kurulabilir.  30 yılı aşkın tecrübesiyle yurt içi ve yurt dışı birçok projede yer alan Sauna Dekor Spa Solutions; tasarım konsept aşamasından uygulamaya, proje yönetiminden lojistiğe kadar projenin her aşamasında sunduğu hizmetler ile yaşam alanlarınızda hayallerinizdeki keyif, rahatlama ve dinlenme ortamını oluşturacak sauna odasını yaratmanıza imkân sağlar.

Ev saunaları farklı ısı elemanlarının tercih edilerek oluşturulduğu yalıtımlı oda ve yapılardır. Evinizde veya projelerinizde oluşturacağınız saunalarda dikkat etmeniz gereken yapım aşamaları bulunmaktadır. Her biri bir bütünün parçası olarak belirlenen sauna yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu yer seçimidir.

Bir yere bağlantısı olmayan tekil bir sauna mı istiyorsunuz, kapalı araç garajınızı mı saunaya çevirmek istiyorsunuz veya evinizdeki fazla odayı mı yeni saunanız olarak kullanmak istiyorsunuz? Hayatınıza sauna katmak için seçim yapabileceğiniz yer alternatifi oldukça geniştir, bu yüzden istediğiniz yere doğru karar vermelisiniz. Profesyonel ekibimizle yapılan görüşmeler sonucunda saunanızın yer alacağı en doğru mekânı tercih edebilirsiniz.

Sauna Dekor, yıllar boyu edindiği tecrübe ve sürdürdüğü hizmet kalitesiyle hayallerinize bütüncül çözümler sunar. Sauna Dekor’un yaşam alanlarınıza rahatlatıcı ve dinlendirici saunalarınızı katarken sunduğu hizmetler:

Konum: Saunanın yer almasını istediğiniz projede saunanın nerede olacağına karar verilmesi gerekir. Evin hangi odasının veya saunanın nerede yer alabileceği (garaj, bodrum katı, çatı katı, herhangi bir oda vb.) Sauna Dekor’un profesyonel ekibi tarafından da yönlendirilerek ev sahibi ve uzman ekibimiz tarafından belirlenir.

Tasarım: Sauna inşa edilecek yer belirlendikten sonra tasarım ekibimiz proje sahiplerinin hayalindeki ortamı yaratabilmek için proje tasarımı hakkındaki hayallerini dinler ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için sauna tasarımına başlanır.
Uygulama ve Kurulum: Tasarımda tercih edilen ahşap dokular, seçilen diğer malzemeler ve dekorasyon öğelerinin bir araya gelerek müşterilerin hayallerinin gerçeğe dönüştürme işlemi olarak da nitelendirilen montaj işlemi Sauna Dekor’un uzman montaj ekibi tarafından gerçekleştirilir.

Bakım: Tasarımlarının, ürün kalitesinin ve sunduğu hizmetin her zaman arkasında olan Sauna Dekor, saunalarınızın düzenli bakımını yine uzman ekibi ile birlikte gerçekleştirmektedir. Bakım zamanı gelen saunalarınızın bakımı alanında yetkin ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

• Sauna Yapan Firmalar

Yurt içi ve yurt dışında sauna, hamam, spa çözümleri sunan birçok farklı sauna firması bulunmaktadır. Katıldığı uluslararası fuarlar ve parçası olduğu projeler ile Spa & Wellness kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sunan, kültürü yerinde inceleyerek kaliteli malzeme ve doğru imalat teknikleri ve 30 yılı aşkın tecrübesiyle sektörün öncü sauna firmaları arasında yer alan Sauna Dekor Spa Solutions; sayısız projede kusursuz uygulamalara imza atmıştır. Yurt içi ve globalde 20’den farklı ülkede birçok projeye çözüm ortağı olan Sauna Dekor, bireysel ve kurumsal SPA Merkezi kurulumunun tüm aşamalarında müşterilere hizmet vermeye devam etmekte, projelerinizde ve yaşam alanlarınızda sauna odaları oluşturmanıza da profesyonel ekibi ve kaliteli hizmet anlayışıyla yardımcı olmaktadır.

• Sauna Yapımının Maliyeti

Yaşam alanlarına saunanın rahatlatıcı etkisini katmak isteyenlerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi de sauna yapımının ne kadar mal olacağıdır. Sauna fiyatları ve sauna yapımının maliyetinin ne kadar tutacağı; yapılacak saunanın büyüklüğüne, sauna imalatında kullanılacak gerekli malzemelerin miktarına, seçilen malzemenin kalitesine ve özelliklerine göre değişmektedir. Sauna imalatında kullanılacak malzeme yelpazesi çok geniştir. Bunlar da sauna fiyatlarının belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Sauna yapılacak alanın büyüklüğü, uygulamaya hazırlanma aşamaları, projenin lojistik olarak masrafı, malzeme tercihleri gibi birçok farklı parametre de sauna fiyatını değiştirmektedir. Projenizde yer almasını istediğiniz saunanın ne kadar tutacağı konusunda en doğru bilgi için Sauna Dekor Spa & Solutions ekibiyle iletişime geçebilir, uzman ekibimizin tecrübesinden yararlanabilirsiniz.