İç ve dış mekanlara uygulabilen dekoratif havuzlarla mekanlara değer katıyoruz. Suhanpool’ da üretilen tüm dekoratif havuzlar uzun yıllar ilk günkü gibi çalışacak ve sorun çıkarmayacak mühendislik detayları ile donatılmıştır. Seva yüzme havuzlarından gelen tecrübesini süs havuzlarında da kullanarak, sizler için en ideal süs havuzunu planlar, tasarlar ve üretir.

Suhanpool Havuz olarak, Evinizin bahçesine, sitenize, otel işletmelerinize, fabrikanıza ve hayal ettiğiniz her yere havuz yapım hizmeti veriyoruz. Profesyonel kadromuzla havuz bakım ve tamirat hizmetimizi de sunuyoruz. Havuz kimyasal ve Havuz malzemelerimiz mevcuttur.

Süs ve Peyzaj Havuzu Nasıl Yapılır?

Süs Havuzu Dekorasyon
Süs Havuzu Dekorasyon

30 yılı aşkın tecrübesi ve dekoratif süs havuzu yapımında kullandığı kaliteli malzemeleriyle yıllardır sektörün öncü firmaları arasında yer alan Sauna Dekor Spa & Solutions, birçok farklı ülkede kusursuz projeye imza atmıştır. Yurt içi ve yurt dışında 20’den farklı ülkede birçok projeye çözüm ortağı olan Sauna Dekor, bireysel veya kurumsal projelerde dekoratif süs havuzu yapımının tüm aşamalarında müşterilerine hizmet vermeye devam etmekte; yaşam alanlarınızı güzelleştirmede profesyonel ekibi ve kaliteli hizmet anlayışıyla yardımcı olmaktadır.

• Süs ve Peyzaj Havuzu İmalatının Aşamaları

Dekoratif süs havuzu imalatı aşamaları şu şekildedir: İlk olarak polietilen malzemeden üretilmiş, sentetik kauçuk gibi su geçirmeyen malzemelerden oluşan astarın konumlandırılacağı alan belirlenir ve kazılır. Astarın uzunluğu, süs havuzunun uzunluğu ve derinliğinin yaklaşık iki katı büyüklükte olacak şekilde seçilmelidir.

Kazılan alan içerisine yerleştirilen süs havuzunun döşemesi kontrol edilir ve doldurma işlemi yapılır. Bu aşamada tercih edilecek su pompasının watt değeri, havuzun hacmine uygun olmalıdır. Küçük süs havuzu için yüksek watt değerine sahip olan bir pompa, süs havuzu fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Pompanın gücünün havuz boyutu için optimum düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Dekoratif süs havuzu içerisinde canlı yaşanması planlanıyorsa suyun temiz kalabilmesi adına biyolojik filtre kullanılması gereklidir. Bu şekilde daha hijyenik ve kirlerden arınmış olan süs havuzunun kullanım ömrü de artacaktır. Filtre kullanımında süs havuzu içerisinde canlılar kullanılmayacaksa proje bütçesine uygun olarak mekanik filtre de kullanılabilir.

Dekoratif süs havuzu projelerinde, hem dekoratif bir öğe olarak hem de süs havuzundaki yosun oluşumunu engelleyebilmek adına çeşme, fıskiye veya şelale gibi suyu karıştırarak devamlı hareket ettiren bir malzeme kullanılabilir. Bu aşamada müşterinin hayalindeki projenin konsepti, büyüklüğü ve bütçesi göz önüne alınarak karar verilebilir. Daha büyük bir dekoratif süs havuzu hayal ediliyorsa şelale de kullanılabilir. Küçük süs havuzu projelerinde ise, daha ufak boyutlarda fıskiyeler kullanılarak projeye estetik bir görünüm kazandırılabilir. Tüm kontrollerin ardından dekoratif süs havuzu içerisine dekoratif elemanlar ve bitkiler eklenerek projenin görselliği iyice artırılabilir. Yine bu aksesuarlar, süs havuzu peyzaj projesinin doğal bir uzantısı olarak tasarlanabilir; alternatif form ve malzeme seçenekleri ile zenginleştirilebilir.

• Süs ve Peyzaj Havuzu Yapımında Kullanılan Malzemeler 

Peyzaj mimarlığında oldukça büyük bir öneme sahip olan su öğesi, süs havuzu yapımı malzemeleri arasında da en önemli tasarım unsurudur. Suyun insanlara vermiş olduğu dinlenme hissi ve mekana kattığı estetik görünüm ile süs havuzları, park, bahçe, meydan ve kafe gibi eğlenme amacıyla gidilen mekanlara hem görsel zevk kazandırır hem de mekana gelen insanları serinletir. Su sesinin vermiş olduğu rahatlama ile kullanıcılar günün stresini ve yorgunluğunu atmış olur.

Biyolojik süs havuzu bakımı, yılda iki kez bitkilerin temizlenip budanması ve içerisinde bulunan canlıların kontrol edilmesi ile yapılır. İçerisinde canlıların da yaşayacağı biyolojik süs havuzu, farklı bitki, doğal taş veya balıklar ile zenginleştirilebilir. Özellikle havuz çevresine eklenecek renkli bitkiler, süs havuzu peyzaj öğeleri arasında en fazla tercih edilen, düşük maliyetli malzeme seçenekleri arasında yer alır. Koi balığı ve japon balığı gibi çeşitli akvaryum balıkları kullanarak küçük süs havuzu tasarımınızı renklendirebilirsiniz. Aynı şekilde nilüfer, lotus ve hasır otu da en sık tercih edilen dekoratif süs havuzu bitkileri arasındadır. Daha büyük bir süs havuzu projesinde; çeşme, fıskiye veya şelale gibi malzemeler de tercih edilebilir.